• Profil a história školy

História našej školy

História školy siaha do obdobia, keď 16. marca 1948 zasadala odborná komisia pre vznik tejto školy. Predsedom komisie bol Edmund Gwerk, predseda MNV v Banskej Štiavnici. Vtedy vznikla pomocná trieda so sídlom v Národnej dievčenskej škole. Učiteľom bol Jozef Osvald a trieda mala 17 žiakov.

Stará budova školy z roku 1880 pred generálnou opravou.

Dňa 11. marca 1949 bola pomocná trieda premenovaná na „Osobitnú školu pre mládež duševne vadnú“. 20. augusta 1949 bola zriadená druhá trieda osobitnej školy, jej triednym učiteľom sa stal František Koštial. Vyučovanie žiakov bolo dopoludňajšie aj popoludňajšie. Stravovanie poskytoval ONV – odbor sociálnej starostlivosti a pozostávalo z kávy, čaju, mlieka a pečiva.

Stará budova školy po generálnej oprave.

Delimitačná komisia, ktorá zasadala 28. júla 1952 povolila zriadenie tretej triedy osobitnej školy v budove bývalej Evanjelickej školy s počtom žiakov 43.

V tejto škole okrem riaditeľa Osvalda, vyučoval aj učiteľ Ján Žoltický a Margita Cseffalvayová.

Z príležitosti 5. výročia založenia školy usporiadali pracovníci školy výstavu prác žiakov – písomné a výtvarné práce, výrobky z pracovného vyučovania.

Žiaci osobitnej školy pred budovou školy z roku 1953.

V roku 1953 bola vydaná prvá učebnica pre osobitné školy – „ Moja Kniha“, ku ktorej bola vydaná aj metodická príručka.

Pohľad na žiakov v triede.

Učitelia osobitných škôl sa pravidelne zúčastňovali porád a metodických združení. Žiaci navštevovali v rámci exkurzií blízke závody, oddelenia výroby sudov v „Dužine“, salaše, chov oviec, výrobu syrov a poľnohospodárske družstvá.

Žiaci počas vyučovacej hodiny.

V roku 1958 nastúpil do funkcie riaditeľa školy Ondrej Varga.

V roku 1971 bol vymenovaný inšpektor pre osobitné školy p. Rosenberg.

Pieskový stôl používaný na vysvetlenie zemepisných pojmov.

1. novembra 1972 nastúpila do funkcie riaditeľky školy Božena Šibalová. Vyučovalo sa v novej budove, bývalej materskej školy s tromi triedami a počtom žiakov 40.

Pohľad na novú budovu školy po oprave fasády.

Upravené okolie pri osobitnej škole.

V nasledujúcich rokoch vo vedení školy pôsobili PaedDr. Ivica Moravčíková, Mgr. Alena Šoučíková, Mgr. Soňa Gazdíková a súčasná riaditeľka Mgr. Beata Rafajová.