• Komenského inštitút

• Vzdelávací program

Krajšie učebnice, viac tabletov alebo lepšie testy naše školstvo nespasia. Naše školstvo potrebuje vynikajúce učiteľky a učiteľov – ľudí s víziou, ktorí pripravia deti na reálny život a zvládanie najrôznejších výziev v 21. storočí. Ak ste jedným z nich, vieme vám pomôcť!

V Komenského inštitúte poskytujeme každý rok 20 pedagogičkám a pedagógom kvalitné ročné vzdelávanie, šité na mieru súčasným potrebám na školách. Máte tak možnosť bezplatne získať vedomosti a zručnosti k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite.

O štúdiu

Výučba na Komenského inštitúte prebieha formou zážitkových a praktických workshopov, neformálnych rozhovorov a prednášok. Štúdium trvá jeden školský rok, počas ktorého absolvujete 6 workshopov, ktoré tematicky pokrývajú oblasti, ktoré v slovenskom školstve dlhodobo absentujú.

Workshopy vedú špičkoví lektori, ktorí vás posilnia vo vašej úlohe učiteľky a učiteľa. V rámci štúdia realizujete svoj vlastný pedagogický projekt. Získate mikrogrant vo výške 300 eur na vlastné vzdelávanie a mentora, ktorý vás bude počas realizácie projektu sprevádzať.

Jeden rok výučby na Komenského inštitúte predstavuje:

• 6 pobytových workshopov
            • realizácia a obhajoba pedagogického projektu
            • osvojenie si práce s webinármi, ktoré vedú lektori alebo účastníci

Komenského inštitút však nie je len jednoročný projekt. Jeho cieľom je dlhodobé vzdelávanie, podpora a prepájanie účastníkov. Po ukončení roku štúdia sa môžete zapojiť do programu pre absolventov inštitútu – Alumni programu, ktorý slúži na vzájomné sieťovanie, vymieňanie skúseností a know-how a ďalšie rozvíjanie a vzdelávanie.

Video na tému o čom je Komenského inštitút si môžete pozrieť tu.

Pre koho je štúdium určené?

Máme ambíciu spájať a podporovať ľudí, ktorí sa neboja pracovať na sebe, experimentovať a vo svojich študentoch a kolegoch postupne prebúdzať ducha slobodného myslenia a rozvíjať pocit osobnej zodpovednosti. Komenského inštitút je otvorený učiteľkám, učiteľom, riaditeľkám a riaditeľom všetkých základných i stredných škôl s rôznymi učiteľskými aprobáciami, ale aj vysokoškolským študentkám a študentom učiteľského zamerania z celého Slovenska.

Rôznorodá pedagogická skupina s rôznymi pohľadmi má veľký potenciál priniesť inovatívne prístupy v reforme školstva zdola. Každoročne do Komenského inštitútu prijímame len 20 účastníkov, pretože kladieme veľký dôraz na vytvorenie priestoru na individuálny prístup a bezprostredný kontakt medzi lektormi a účastníkmi ako aj účastníkmi navzájom.

Učíte mladé generácie?

hľadáme učiteľky a učiteľov s praxou nad päť rokov

hľadáme začínajúce učiteľky a učiteľov

Každý rok prijímame do Komenského inštitútu učiteľky a učiteľov s rôznou dĺžkou praxe. Učitelia s praxou nad päť rokov vedia do skupiny priniesť cenné skúsenosti nazbierané počas svojej práce. Z našej skúsenosti vieme, že učitelia s praxou pod päť rokov majú zapálenie pre svoju prácu a ide im to dobre s dnešnou generáciou mladých. Ich tipy, ako na súčasných žiakov sú obohatením.

Študujete na univerzite?

hľadáme študentky a študentov učiteľských odborov

Komenského inštitút ponúka priestor aj pre vysokoškolské študentky a študentov učiteľských odborov. Vďaka svojmu štúdiu na univerzite ste skvelým prepojením medzi tériou a praxou a viete do skupiny priniesť nové pohľady na problematiku. Odborným partnerom Komenského inštitútu je Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a preto môžu všetci zapojení študenti, po úspešnom absolvovaní, získať ECTS kredity.

Máte vo svojich rukách celú školu?

hľadáme riaditeľky, riaditeľov, zástupkyne a zástupcov vedenia

Program Komenského inštitútu je aj pre vás. Ste významnými nositeľmi zmeny, pretože pracujete s celými tímami učiteľov a víziami škôl. Do skupiny viete priniesť cenné informácie z pohľadu manažmentu školy.

Podmienky absolvovania

1. Zúčastniť sa

• 6 workshopov
            • byť pripravený na témy ktorým sa na nich budeme venovať (vopred sa zorientovať v téme, prečítať si odporúčaný materiál)
            • absolvovanie webinárov (online prezentácií a diskusií organizovaných lektormi alebo účastníkmi Komenského inštitútu)

2. Podieľať sa na zmene

Zorganizovať a úspešne zrealizovať svoj pedagogický projekt. Hneď na začiatku programu si všetci 20 účastníci zvolia tému svojho pedagogického projektu, cez ktorý sa budú usilovať dosiahnuť hmatateľnú zmenu vo svojej školskej komunite. Nastavovať si ho v rámci projektovej logiky budete na workshope projektového manažmentu. Počas realizácie projektu budeme mať k dispozícii vlastného mentora alebo mentorku. Mentor vám bude pomáhať identifikovať možné prekážky a hľadať riešenia. Realizácia však ostáva čisto v rukách účastníkov vzdelávania.

Príklady pedagogických projektov:

• zavedenie ranných komuntých na začiatku vyučovania
            • participatívne formy riadenia v školách
            • využívanie prvkov mindfulness počas vyučovania
            • zapojenie rodičov do učiaceho procesu detí

Pozrite si viac príkladov zrealizovaných pedagogických projektov.

3. Informovať

Ochota zdieľať skúsenosti, myšlienky, úspechy, otázky týkajúce sa práce na pedagogickom projekte a účasti na jednotlivých aktivitách Komenského inštitútu (napr. prostredníctvom lokálnych médií, Facebooku Komenského inštitútu, blogu, článkov do Dobrej školy a iných médií).

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ

Viac o projekte TU.