• Zelená škola

•

S novým školským rokom 2015/2016 sa naša škola zapojila aj do ďalšieho nového projektu s názvom „Zelená škola“.

O programe

Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

Jadrom projektu je presvedčenie, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie. Školy sú motivované k realizácii dlhodobých, praktických a vzdelávacích aktivít, ktoré majú reálny pozitívny dopad na životné prostredie školy a jej okolia.

Realizácia programu podporuje na školách priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia. Praktická a holistická environmentálna výchova umožňuje nachádzanie súvislostí a hlbšie porozumenie. Na školách zapojených v programe dochádza k zlepšeniu medziľudských vzťahov a atmosféry prostredníctvom spolupráce na spoločných cieľoch.

Zelená škola pomáha rozvíjať tieto zručnosti:

• schopnosť riešiť reálne potreby svojej školy a okolia
            • spolupracovať v tíme, ale vedieť konať aj samostatne
            • kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor
            • byť tvoriví, aktívni a zvedaví;
            • prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia

Učiteľ je v programe vnímaný ako sprievodca, ktorý pomáha viesť školu cestou zmeny. Mnohým učiteľom umožňuje zapojenie školy v programe plniť si sny o zmysluplných aktivitách, rozvíjať sám seba a vnášať nové pohľady na životné prostredie a spoločnosť.

Jadrom programu Zelená škola je participácia, ktorá sa realizuje prostredníctvom environmentálnej výchovy. Pod participáciou sa myslí rovnocenné zapojenie všetkých dotknutých strán, najmä však žiakov. Každý zo 7 krokov metodiky by sa mal realizovať participatívnym spôsobom v čo najväčšej miere.

Súčasťou procesu participácie je aj:

• Zisťovanie názorov členov školskej komunity a ich zapracovanie do aktivít
            • Vytváranie možností pre žiakov a ostatných členov školskej komunity, aby sa zapájali do plánovania aktivít
            • Zapojenie do rozhodovania a spoluzodpovednosti za realizáciu aktivít
            • Informovanie členov školy o  činnosti, rozhodnutiach a plánoch školy

Získanie certifikátu Zelená škola

Program Zelená škola je certifikačný a zapojené školy môžu získať 2 druhy ocenenia:

1. Diplom Na ceste k Zelenej škole

2. Medzinárodný certifikát a vlajku Zelená škola

Metodika 7 krokov

Tieto kroky realizuje škola postupne počas celého certifikačného obdobia.

1. Získajte priateľov - vytvorenie Kolégia Zelenej školy

2. Zistite, ako je na tom vaša škola - Environmentálny audit školy

3. Zoraďte si vaše nápady - Environmentálny akčný plán

4. Zhodnoťte, ako vám to na škole ide - Monitoring a hodnotenie

5. Zaujmite ostatných - Pro-environmentálna výučba

6. Zaktivizujte okolie - Informovanie a spolupráca

7. Zakreslite vaše hodnoty - Eko-kódex

Témy

Začiatok formulára

Školy zapojené v programe Zelená škola si vyberajú prioritnú tému, ktorej sa budú do hĺbky venovať celé aktuálne certifikačné obdobie (dva roky). Ciele, aktivity a vzdelávanie naplánované v Environmentálnom akčnom pláne sa budú týkať najmä vybranej témy.

Témy: Voda, Odpad , Energia, Doprava a ovzdušie, Zelené úradovanie a obstarávanie, Zeleň a ochrana prírody

Mgr. Eduard Gemza

Koordinátor projektu